Csatlakozz a Google+-on!

2011. május 23., hétfő

Teszt: Tanuló fokozatu festékek vs. Művészminőségű festékek

A festékgyártók általában 2-3 néha ennél is több kategórijú festéket gyártanak.

A legáltalánosabb az úgynevezett Tanuló (Studio)fokozatú festékek pl. Winsor & Newton Winton olaj festék ill az Artist minőség mely a professzionális minőséget jelöli. Pl. Winsor & Newton Artist Oil Colour.

Jelen postban a Winsor&Newton cég fent említett festéktípusait hasonlítom össze.

A diák fokozatú festékek, már 5-600,- Ft körüli áron elérhetők 40 mll -es kiszerelésben. A Winton 900,- Ft körül van de igen jó minőség ebben a kategóriában. De kaphatunk 200 ml 1700,- Ft körüli áron. Ráadásul töbnyire színtől függetlenül egységárban juthatunk hozzájuk.

Ezzel szemben az "Artist" minőségű festékek 1400,- Ft körül kezdődnek és néha 5-6 árkategóriára vannak osztva a legdrágább szín akár 5000,- Ft körül is lehet!

Mi hát a különbség, megéri a drágább festék?

A diák fokozatú festékek tele vannak töltő anyagokkal, a pigmenten és az olajon kívül, ill. sok esetben gyengébb összetevőkből áll.
ezzel szemben az Artist minőség általában a legjobb minőségű alapanyagokból készül, ill. nem tartalmaznak egyebet mint Olaj és Pigment egyes színek esetében mint pl. az ultramarin kék szükség lehet 1-2 % méhviaszra emulgeálóként, hogy ne váljon szét az olaj a pigmenttől esetleg gyantákat is adhatnak hozzá mint pl. a Shmincke, Mussini márkanevű festékébe. 



Nem szerettem volna a tesztben gyártókat versenyeztetni, ezért esett a választásom a Winsor & Newton cégre, ráadásul náluk a hagyományos olajfesték kategóriában csak 2 féle típus van, így egyszerűbb is a teszt.
A stúdió festékük a Winton a professzionális minőségben pedig az Artist oil colour.

Mindkét típusból úgyan az a 3 szín lett kiválasztva a teszthez.

Tanuló fokozat (Winton):

1. Permanent Alizarin Crimson
2. Cadmium Yellow Pale Hue
3. Cobalt Blue Hue

Professzionális minőség (Artists’ Oil Colours):

1. Permanent Alizarin Crimson
2. Cadmium Yellow Pale
3. Cobalt Blue

A szín teszt

A diák minőségű festék a bal oldalon a professzionális a jobb oldalon látható

A prof. Alizarin Crimson sokkal sötétebb, a sárgák közel azonosak a képen nem annyira látszik de a prof. sárga kissé erősebb, a kékeknél a diák minőségű a sötétebb de a művész minőség könnyedebbnek, szebbnek tűnik.

A Winsor & Newton Liquin Original festőszerével elkentem a festék pöttyöket.
Lássuk mi történt.

A Crimson és a Sárga színek árnyalata közel azonos ez azt jelenti, hogy ugyanazt az árnyalatot elérhetjük az olcsóbb színből is. Viszont szembe tűnő, hogy kb 2 x akkor foltot tudtam a professzionális minőségből produkálni ami azt jelöli, hogy sokkal több a pigment tartalom, nagyobb a színező erő ill. a festék kiadósabb.
A kéknél más a helyzet, itt a színterhelés közel azonos, viszont eltérés tapasztalható a szín árnyalatban.
Ez azt jelenti, hogy az előző 2 típusnál a gyár ugyanazt a pigmentet használta csak a stúdió festékbe kevesebbet tettek, A Kobalt kéknél viszont más a pigment, a valódi kobaltot ami a legdrágábbak közé tartozik a studió változatnál valami olcsóbbal helyettesítették. Ezzel viszont a sznterhelhetőséget ki tudták egyenlíteni.


Összegezve a Drágább színnek nagyobb a színező ereje, és jobb minőségű összetevőkből áll, az olcsobból viszont sokkal többet tudunk venni. Tehát a Drágább festék színezőereje kissé közelíti az eredményeket, mert így ebből kevesebb fogy majd festés közben.

A drága színnel jobban lehet lazúrozni, vékony rétegekben festeni.
Az olcsóbb színek hajlamosak a gyors"elsározódásra" színkeverés" közben. ez az idegen anyagok jelenlétére utal.

Tehát aki nagy mennyiségű festéket használ. ill. vastag rétegekben fest az inkább a költséghatékony stúdió minőséget használja, aki kevesebbet fest, vagy sok színt kever, ill. vékony rétegekben, lazúrosan fest.Annak szinte kötelező a Művész minőségű festék használata.

Van még egy szempont, ha lelkiismeretesek vagyunk és az utókornak is festünk, fontoljuk meg a tartósabb, jobb minőségű anyagok használatát, hogy akár 100 év múlva is élvezhessék festményeinket. Hiszen a gyenge olcsóbb festékek színtartóssága sem biztos, hogy hosszútávú lesz!

A drágább festék árakra lehet egy megoldás az un. korlátozott paletta használata, ami azt jelenti, hogy 10-14 színnél nem használunk többet, esetleg még annyit sem. Így ahelyett, hogy sokféle színre költünk inkább kevés de drágább színekbe fektessük az anyagra szánt pénzt.

A korlátozott paletta további előnye, hogy rákényszerülünk a gyakori színkeverésre, mondhatnám azt is hogy megtanulunk színt keverni, ami ugye nem hátrány egy festő esetében?!

A korlátozott palettánál szinte előírás a jó festék, hogy elkerüljük a színek gyors elsározódását.
A korlátozott palettáról ill. az elsározódásról később külön postokban fogok írni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése